مدل سبزه کعبه |کاشت سبزه به شکل کعبه

آموزش کاشت سبزه به شکل کعبه  مدل سبزه کعبه یکی از مدل های جدید کاشت سبزه است . می توانید از این مدل سبزه زیبا برای سبزه عید نوروز ۹۹ استفاده کنید همچنین از این سبزه برای استقبال از حجاج نیز استفاده می شود . در ادامه روش کاشت سبزه به شکل کعبه را می […]

مجله اینترنتی ساپ ناز همه آنچه که نیاز دارید در یک مجله

آموزش کاشت سبزه به شکل کعبه 

مدل سبزه کعبه یکی از مدل های جدید کاشت سبزه است . می توانید از این مدل سبزه زیبا برای سبزه عید نوروز ۹۹ استفاده کنید همچنین از این سبزه برای استقبال از حجاج نیز استفاده می شود . در ادامه روش کاشت سبزه به شکل کعبه را می خوانید

مدل سبزه کعبه

طرز تهیه مدل سبزه کعبه

برای تهیه این سبزه زیبا از در این عکس از بذر منداب (کیکوج) استفاده شده است . رنگ سبزه منداب سبز و بسیار زیباست و ساقه نسبتا کوتاهی دارد .

اما می توانید در تهیه سبزه کعبه از سایر بذرهای لعاب دار مانند خاکشیر و شاهی استفاده کرد .

آماده کردن زمینه ماکت

ابتدا ماکت را به شکل کعبه درست می کنیم . برای این کار نیاز به یک سطح صاف یونولیتی ، اسفنجی یا یک سینی بزرگ همراه یک شی مکعب مربع (که می توانید با اسفنج ، یونولیت و .. تهیه کنید ) داریم .

سپس ماکت مکعب مربع را در مرکز سط صاف ثابت می کنیم و روی آن را با پنبه و تنظیف روکش می کنیم .

خیس کردن بذر

در این مدل می توانید از انواع بذر لعابدار مثل بذر شاهی، منداب، خرفه، ریحان و… استفاده کنید. این بذر‌ها چون ظریف هستند زمان خیساندن کوتاهی دارند.

معمولا بین ۲-۴ ساعت برای این کار کافی است. مقدار آبی که روی بذر می‌ریزید باید به اندازه‌ای باشد که حالت ژله‌ای به خود بگیرد چون اگر رقیق باشد بین دانه‌ها فاصله ایجاد می‌شود و سبزه‌ها کم پشت خواهد شد.

روش مالیدن بذر روی ماکت 

قبل از شروع این مرحله باید سطح ماکت را که قبلا با پنبه و تنظیف روکش کرده‌اید با آب افشان کاملا خیس کنید. سپس یک لایه از بذر خیسانده را بطور یکنواخت روی ماکت بمالید. دقت کنید اگر ۲ یا ۳ لایه بذر روی کار باشد باعث گندیدگی سبزه می‌شود.

قرار دادن روکش نایلونی روی ماکت 

بعد از اینکه بذر را روی ماکت کشیدید، آن را آب افشانی کنید و یک روکش نایلونی شفاف که مقداری بزرگ‌تر از ماکت باشد روی آن بگذارید. دقت کنید که نایلون با سطح ماکت تماس نداشته باشد، زیرا باعث خرابی سبزه می‌شود. سپس روی سطح نایلون ۲ سوراخ به ابعاد ۳×۳ سانتیمتر ایجاد کنید تا هوا داخل نایلون جریان پیدا کند و اضافه‌های نایلون را در زیر کار جمع کنید.

بعد از طی کردن این مراحل سبزه را داخل ساختمان در جای خنک و پرنور قرار دهید. دقت کنید سبزه را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید.

آب‌دهی و نگه‌داری تا مرحله آماده شدن

روز اول ۳ مرتبه بذر‌ها را با آب افشان اسپری کنید و روکش نایلونی را روی کار قرار دهید. از روز دوم به علت اینکه بذر‌ها ریشه کرد می‌توانید دیگر از آب‌پاش استفاده نکنید و به ملایمت آب را روی بذر‌ها بریزید، روز دوم هم احتیاج به ۳ بار آب‌دهی دارد و روکش نایلونی باز هم هنوز باید روی کار قرار بگیرد.

در روز سوم و چهارم سبزه روی سطح کار نمایان می‌شود. در این مرحله سبزه به روزی ۲ بار آب‌دهی احتیاج دارد و دیگر نیازی به روکش نایلونی ندارد. در روز‌های بعدی سبزه به حد کافی رشد کرده، در این مرحله به روزی ۲ بار آب‌دهی نیاز دارد. اکنون سبزه را روز‌ها در هوای آزاد و شب‌ها به محیط خانه منتقل کنید.

در انتها با پارچه مشکی و روبان دور مکعبه را تزیین کنید .

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

 کلیک کنید: مشاهده مطالب جدید و داغ امروز 

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

پربازدیدترین های امروز

قالب وردپرس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید