آبشار شوی،اعجاز طبیعت دزفول +عکس

آبشار شوی،اعجاز طبیعت دزفول +عکس

06:0017۰

آبشار شوی،اعجاز طبیعت دزفول +عکس

باید از دزفول در جاده شهیون حرکیت کنیم. در ۵ کیلومتری منطق‌های معروف به نان پیر یا گوشه، مسیری ماشینرو وجود دارد که تا نزدیکی آبشار میرود. در انتهای مسیر ماشین را پارک و ۲ ساعت تا آبشار پیادهروی یا کوهنوردی میکنیم.۲ -از طریق راه آهن و ایستگاه تلهزنگ است.
 
این مسیر کمی کوتاهتر است. فاصله ایستگاه تا آبشار ۱۰ کیلومتر است و از لحاظ دسترسی مسیری سختتر خواهد بود. زیرا کوهپیمایی و راهپیمایی بسیاری دارد. همین امر سبب میشود، که مسیر دوم برای افراد کم توان مسیر مناسبی نباشد. بعضی از مسافران هم از مسیر اندیمشک-درود خودشان را به این ایستگاه میرسانند.
 
سه ساعت بعد از ایستگاه درود ما به ایستگاه تلهزنگ میرسیم. آبشار شوی بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشار‌های ایران است. آبشار شوی که در نزدیکی کوه سالن و فاصله ۶۵ کیلومتری از مرکز بخش شهیون و ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان دزفول قرار دارد فاصله این آبشار از دزفول ۲ ساعت و نیم و از خرم آباد ۴ ساعت و نیم راه است.
 
سرچشمه این آبشار از کوهی با نام چورویک بوده و پس از بیرون آمدن از درون غاری جاری شده و از صخره‌هایی بلند به پایین سرازیر میشود. ارتفاع آبشار ۸۵ متر و عرض آن متغیر و در زمان‌های کم آبی و پر آبی و تغییر فصول بین ۴۵ تا ۷۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه‌ها و درهها، به رود دز و نهایتاً به دریاچه سد دزِ در استان خوزستان میریزد. از آنجایی که شوی در نزدیکی مرز بین خوزستان و لرستان قرار دارد برخی از مردم لرستان بر این باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان است.
 
وجود دهستانی به نام شوی در اطراف آبشار سبب نامگذاری آن به این اسم شده است. در زبان محلی شوی معنی لطافت میدهد. البته در برخی جا‌ها به دلیل نزدیکی آبشار شوی به ایستگاه راه آهن تله زنگ از آن به نام آبشار تله زنگ هم یاد میشود. جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی بخش مهمی از زیستگاه اطراف آبشار را تشکیل میدهند.
 
اگر بخواهیم از مهمترین گونه‌های گیاهی که اطراف این منطقه رشد کردهاند نام ببریم، باید به درختانی همچون بید، انجیر، مو، زبانگنجشگ، افرا، کیکم و بلوط اشاره کنیم.
آبشار شوی،اعجاز طبیعت دزفول +عکس

 

 

همچنین میتوان روی دیواره‌های صخر‌های که آبشار از آن سقوط میکند و در زیر آن رویش گیاهی به نام سیاهوشان را مشاهده کرد که خاصیت دارویی فوق العاد‌های دارد. بد نیست بدانید این گیاه برای درمان بیماری‌هایی مانند زردی یا یرقان و کمک به دفع راحت سنگ‌های کلیوی بسیار مفید است.
 
در نزدیکی آبشار شوی آبشار دیگری وجود دارد که اغلب با عنوان آبشار شوی دوم یا آبشار سنگ مار از آن یاد میشود. این آبشار با پیادهروی حدود نیم ساعت از آبشار اصلی فاصله دارد، اما مطمئن باشید پیمودن این راه ارزشش را دارد که با چشم اندازی کاملا متفاوت از آبشار اصلی روبرو خواهید شد. دسترسی نه چندان آسان به این آبشار تا حد مطلوبی باعث بکر ماندن آن شده است و همین مورد لذت دیدن آن را دوچندان میکند. اگر راه دوم را برای رفتن به این آبشار زیبا انتخاب کرده اید باید بدانید مسیر قطار در ارتفاعات اشترانکوه از جاده بسیار زیبایی میگذرد که شاید تا به حال دست کسی به آن‌ها نرسیده باشد.
 
بهتر است از قبل بلیط مان را کنار پنجره رزرو کنیم تا حسرت چیزی را نخوریم. بعد از ارتفاعات از کنار رود سزار میگذریم. خوشبختانه تقریبا در تمام روز‌های هفته قطار از سمت تهران به اهواز و بالعکس وجود دارد، ولی بهتر است یکی از روز‌های اول بهاری را برای دیدن این بهشت انتخاب کنید قطار معمولا در ساعت یک صبح به ایستگاه تله زنگ میرسد. خود روستا هم دیدنی و زیباست. راه دسترسی به این منطقه فقط همین قطار بوده و به همین دلیل در آن هیچ خودرویی دیده نمیشود.
 
بسیاری از مسافران شب تا سحر را در مسجد روستا استراحت میکنند و به خاطر اینکه گرمازده نشوند قبل از طلوع خورشید به سمت آبشار به راه میافتند. ۴ تا ۵ ساعت تا شوی پیاده راه است. در مسیر هم باید از دل یک رودخانه بگذرید، ولی اگر رودخانه پرآب باشد نباید این ریسک را بکنید.
آبشار شوی،اعجاز طبیعت دزفول +عکس

 

 

بعد از رودخانه نوردی هم نوبت به کوهنوردی میرسد. حدود یک ساعت و نیم کوهنوردی سختی پیش رو دارید و سر انجام بعد از این سختیها، آبشار روی زیبای خودش را به شما نشان میدهد. این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران و اولین اثر طبیعی ملی استان خوزستان به ثبت رسیدهاست. آبشار شوی از نظر مکانی درست در قسمت ابتدایی استان خوستان قرار گرفته و همین امر سبب گرم بودن آب و هوای این منطقه میشود. برای جلوگیری از گرمازدگی و داشتن آب و هوایی خوش به هنگام بازدید بهتر است، در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار خصوصاً فروردین ماه به اینجا سفر کنید که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به این منطقه بخشیدهاست. به عبارتی بهترین ماه برای سفر به آبشار شوی، ماه‌های اسفند و فروردین خواهد بود. در این دوماه منطقه هم از لحاظ آب و هوایی و هم از لحاظ حجم آب آبشار بهترین زمان است. اگر مایل بودید میتوانید شب را در اطراف آبشار چادر بزنید، اما حتما به تجهیزات مربوط به سفر توجه کافی را داشته باشید. همچنین خودتان را برای بارش‌های شدید فصل بهار آماده کنید.
منبع : www.parsine.com
لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=13118

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند