آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا آغاز شد+ فیلم/ خبر نمکی از آغاز واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن

04:0011۰

به گزارش ساپ ناز ، واکسن تزریقی استنشاقی کرونا با نام رازی کُوو پارس با تلاش محققان مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی موفق به دریافت مجوز مراحل یک و دو آزمایش انسانی شده است و در مراسمی که با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت برگزار شده است این واکسن رونمایی می‌شود.

کد ویدیو

چندین واکسن کرونا در دست ساخت داریم

معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: چندین واکسن مختلف کرونا در کشور در حال توسعه است و شرکت های زیست فناوری پزشکی ما مشغول به ساخت آنها هستند.
 
دکتر سورنا ستاری در این آیین افزود: موسسه رازی قدیمی ترین سازمان پژوهشی کشور است و تولید واکسن کرونا در واقع کاری بی نظیر است و محصولی است که هنوز در دنیا به تولید تجاری و انبوه نرسیده است.
 
وی گفت: ما بزرگترین شرکت‌های منطقه را در حوزه بیوفناوری پزشکی داریم که در بحران‌ها می توانند تمام داروها و تجهیزات مورد نیاز را در داخل تولید کنند.
 
واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن در کشور آغاز می‌شود
 
در همین حال، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در مراسم تولید فرآورده کلینیکال ترایال واکسن رازی که برای تست انسانی و گذراندن آن در موسسه رازی تولید شده است، گفت: واکسن کووپارس کرونای شرکت رازی به عنوان نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی است.

وزیر بهداشت افزود: در آینده نزدیک ایران بهترین واکسن‌های دنیا را تولید خواهد کرد و برای تولید واکسن‌های نوپدید آماده هستیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: واکسن کووپارس اولین واکسن تزریقی-استنشاقی در جهان است که در موسسه رازی تولید شده است.

 
نمکی در ادامه گفت: یکی از قول‌هایی که به مردم داده بودیم، آغاز واکسیناسیون قبل از ۲۲ بهمن بود. ما منابع مختلفی را برای تهیه واکسن مورد مطالعه قرار دادیم و واکسن انتخابی ما از سبد کووکس بوده است.

وی افزود: ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از صندوق کووکس کافی نیست و فکر کردیم از جا‌های دیگر نیز واکسن مورد نیازمان را تهیه کنیم که واکسن روسی را انتخاب کردیم.

وزیر بهداشت گفت: دو اصل را برای تهیه واکسن دنبال کردیم، اول اینکه واکسن مورد نظر حتماً باید فاز ۳ را گذرانده باشد و اینکه حداقل چند کشور معتبر این واکسن را ثبت کرده باشند تا خیال مردم ما راحت باشد.

وی افزود: روز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ اولین گروه واکسن را دریافت می‌کنند. ابتدا نیرو‌های آی سی یو این واکسن را دریافت می‌کنند و بعد به سراغ سایر گروه‌های هدف می‌رویم.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=11560

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند