اسکناس‌های جدید بانک مرکزی رونمایی شدند/چک‌های جدید ابتدای فروردین صادر می‌شوند

03:3330۰
اسکناس جدید,چک
سه اسکناس جدید هزار تومانی، ۲ هزار تومانی و پنج هزار تومانی صبح امروز در بانک مرکزی رونمایی شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امیر شکری، رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک در آیین رونمایی از اسکناس های جدید گفت :امروز کشور ایران چک۱۰۰ هزار تومانی و ۱۰ هزار تومانی جدید بین شعب بانکی توزیع خواهند شد.

او گفت:همینطور اسکناس های یک هزار، دو هزار و پنج هزار تومانی هم رونمایی شدند.

این مقام مسوول از جمله خصوصیت های این اسکناس ها را کمرنگ شدن ۴ صفر برای پیشبرد اهداف بانک مرکزی در حذف چهار صفر عنوان کرد.

شکوری با اشاره به اینکه این اسکناس ها با توانمند سازی داخلی و استفاده از کاغذ اسکناس داخلی چاپ و بیشترین امنیت را در برابر جعل دارد، بیان کرد:ابعاد این اسکناس ها یکسان بوده و تلاش شده است تا در صرف هزینه برای تولید آن صرفه جویی شود، این صرفه جویی همان پیش قدم شدن بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از آن هاست.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در پاسخ به این سوال خبرنگار بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان، که آیا برنامه جدیدی در حوزه تولید سکه های رایج دارد، بیان کرد:سرانه مصرف سکه های رایج در کشور، هر فردی حداکثر ۲۵ عدد است در صورتی که در اروپا این روند برای هر فرد به تعداد ۲۵۰ عدد است.

وی خاطر نشان کرد:بانک مرکزی تا حدی که ارزش ذاتی سکه از ارزش اسمی آن بیشتر نباشد به فکر تنوع در این بخش نیز هست. اما باید دقت داشت که بیشترین تلاش برای حذف تماس فیزیکی با روش های پرداخت بوده و در تلاشیم تا مبالغ خرد این چنینی بیشتر از طریق نرم افزارهای پرداختی، صورت گیرد.

چک‌های جدید ابتدای فروردین صادر می‌شوند/ کارمزد‌های عملیات چک تغییر نمی‌کنند

سخنگوی قانون جدید چک از صدور چک‌های جدید از فروردین ۱۴۰۰ خبر داد.

اسکناس جدید,چک

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آمنه نادعلی زاده، سخنگوی قانون جدید چک در سمینار آشنایی با تغییرات و الزامات قانون جدید چک اظهار کرد:  از سال ۱۴۰۰ هر شناسه‌ای در صیاد با چک جدید ثبت می شود و مشتری الزاما باید شناسه را ثبت کند. از تاریخ مذکور نباید چک سبز رنگ قدیمی صادر و تحویل مشتری داده شود.

او افزود: حروف فارسی را در بارکد از چک‌های جدید حذف کرده‌ایم تا یکپارچگی در عملیات بانکی باشد. بارکدهای جدید روی چک‌های جدید صورتی رنگ چاپ خواهد شد. از تمام شعب بانکی با آموزش های انجام شده خواسته ایم تا روال صدور چک را منطبق با قوانین بانک مرکزی به روزرسانی کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر زمان نهایی صدور چک‌های جدید گفت: چک‌های جدید از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ صادر و تحویل مشتریان می‌شوند و ثبت آن‌ها از طریق سامانه صیاد صورت خواهد گرفت.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: کارمزدهای صدور چک و سایر موارد تغییر نخواهد کرد و در صورت اخذ تصمیمات جدید کمیته ویژه آن را بررسی خواهد کرد.

این مقام مسئول در پایان به کارسازی چک ها قدیمی بعد از صدور دسته چک های جدید نیز اشاره کرده و گفت: چک های قدیمی از سال آینده با روش قدیمی کارسازی می شوند.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=11744

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند