خبرهای ویژه

» اخبار » بازار سرمایه در چه شرایطی صعودی می‌شود؟/ احتمال بازگشایی نماد پالایش یکم در هفته آینده

تاریخ انتشار : 2020/11/04 - 17:41

 کد خبر: 115845
 0 بازدید

بازار سرمایه در چه شرایطی صعودی می‌شود؟/ احتمال بازگشایی نماد پالایش یکم در هفته آینده

بسياري از اشخاص منتظر اعلام نتایج انتخابات آمریکا هستند تا برای آینده خود در بازارهای مالی تصمیم گرفته و براساس آن سرمایه گذاری خود را انجام دهند. به گزارش فارس، انتخابات آمریکا رو به پایان است و همه منتظر اعلام نهایی این انتخابات هستند. بسياري از بازارها مانند ارز، طلا، خودرو، مسکن و بورس منتظر […]

وضعیت بورس ایران در پاییز 99,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
بسياري از اشخاص منتظر اعلام نتایج انتخابات آمریکا هستند تا برای آینده خود در بازارهای مالی تصمیم گرفته و براساس آن سرمایه گذاری خود را انجام دهند.

به گزارش فارس، انتخابات آمریکا رو به پایان است و همه منتظر اعلام نهایی این انتخابات هستند. بسياري از بازارها مانند ارز، طلا، خودرو، مسکن و بورس منتظر نتایج این مسئله هستند تا روند آتی خود را مشخص کنند.

بسياري از بازارها برای انتخاب شدن و یا انتخاب نشدن فرد خاصی در انتخابات آمریکا خود را آماده کرده اند. البته برخی از بازارها در این مدت بیکار ننشسته و نتایج انتخابات را نیز پیش بینی کرده و به استقبال بازار موردنظر خود رفته اند.

بازار خودرو، ارز و طلا از جمله بازارهایی هستند که احتمال پیروزی ترامپ را بیشتر دانسته و در ماه های گذشته افزایش قیمت های به وجود آمده در این بازار به سبب همین تحلیل بوده است.

بازار بورس به کدام سمت می رود؟

حدود ۳ ماه پیش در هنگامی که هیچ یک از تحلیلگران فکر ریزش بازار سرمایه را نمی کردند، بورس ایران به دلیل اختلافات در دولت، تصمیمات اشتباه سازمان بورس و رفتار شرکت هاي حقوقی دچار اصلاح شد. این مساله تا هم اکنون ادامه داشته و روزهای محدودی بورس لباس سبز بر تن کرده است.

همچنین بخوانید  فاصله قیمت نوساز ها با عرف بازار مسکن

ولی طی این مدت بازار سرمایه بیشتر خود را طرفدار نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داده است. نحوه عملکرد سهامداران در این بازار بگونه ای بوده است که آن ها به آینده برجام و از سر گیری مذاکرات با ۵+۱ خوشبین بوده و قرار گرفتن در صف های فروش نشان از این نحوه تفکر عده زيادي از سهامداران دارد.

این که کدام یک از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا رای می آورند، تفاوت چندانی برای بورس در ایران نمی کند. ریزش عمیقی که در ماه های گذشته رخ داده است، بازار سرمایه ایران را محکوم به رشد کرده است. سایر بازارهای مالی و کالایی موازی بازار سرمایه در ماه های گذشته متناسب با قیمت ارز و نرخ تورم در کشور رشد خود را داشته اند.

بورس در ۳ ماه گذشته با اصلاح جدّي روبرو شده است و این مساله برخی نمادها را با ریزش ۷۰ درصدی که داشتند در حال حاضر بسیار ارزنده برای خرید کرده است. ولی در همین شرایط نیز بعضی از این نمادها به علت تبلیغات منفی که در فضای مجازی ایجاد شده است، هنوز در صف فروش قفل بوده و شرکت هاي حقوقی که سهامدار اصلی آن ها نیز هستند، حرکت جدّي برای حمایت از سهم انجام می دهند.

همچنین بخوانید  کدام صنوف تهران از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟

این که بعضی رشد شاخص بورس را منوط به رای آوردن فلان کاندیدا در امریکا می کنند، بیشتر شبیه یک شوخی برای اشخاص حاضر در بازار سرمایه است. در حال حاضر افرادی که در ماه های گذشته دچار زیان شده اند، برای جبران ضرر باید سهامداری کنند و از نگاه کوتاه مدت به بورس خودداری کنند.

تاثیر مثبت یا منفی انتخابات آمریکا بر بورس بر خلاف آنچه در فضای مجازی گفته می شود، مانند سایر بازارها نبوده و اولین واکنش بازار سرمایه به این مساله نشان می دهد که رای آوردن هر فردی در آمریکا برای بازار سرمایه مثبت ارزیابی می شود. چه بایدن رییس جمهور آمریکا شود و چه ترامپ، بازار سرمایه ایران هم به سرعت و هم با یک تأخیر زمانی روند مثبت و صعودی خود را آغاز خواهد کرد.

***

احتمال بازگشایی نماد پالایش یکم در هفته آینده

پذیره نویسی واحدهای صندوق پالایشی یکم در حالی پس از چند بار تمدید مهلت، شهریور ماه امسال پایان یافت که چندی پیش مدیر این صندوق در خصوص دلایل تأخیر در معامله این واحدها گفت:با توجه به اینکه افزایش سرمایه دو پالایشگاه تهران و اصفهان در بورس هنوز در پرتفوی صندوق اعمال نشده است، به همین دلیل نمی توان اقدام به بازگشایی نماد این صندوق کرد. بر این اساس نمی توان زمان دقیقی را برای معامله واحدهای این صندوق اعلام کرد و باید منتظر ماند تا اقدام های مربوط به افزایش سرمایه دو شرکت پالایشی به سرانجام برسد.

وضعیت بورس ایران در پاییز 99,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

این در حالیست که به تازگی حسن علائی، معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی گفته اصلاحیه ای روی مصوبه هیئت وزیران در خصوص صندوق پالایشی یکم زده شد تا سهام جایزه این دو نماد در پورتفوی صندوق پالایشی یکم قرار گیرد. تصویب این اصلاحیه موجب تاخیر در بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم شد. از این رو تغییر پورتفوی پالایشی یکم ظرف روزهای آینده انجام و حداکثر تا پایان هفته بعد خرید و فروش سهام پالایشی یکم آغاز خواهد شد.

همچنین بخوانید  بورس آماده برای یک رشد قابل قبول

شایان ذکر است هیأت دولت در جلسه عصر روز یکشنبه گذشته که به ریاست حسن روحانی برگزار شد، در راستای انتقال حقوق مالکانه سهام هریک از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) از زمان شروع پذیره نویسی به صندوق، با اصلاح مصوبه واگذاری سهام دولت در صندوق مزبور و الحاق یک بند به آن موافقت کرد.

به موجب اصلاحیه مذکور، از زمان شروع پذیره نویسی واحدهای هریک از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس از زمان شروع پذیره نویسی واحدهای هر یک از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF)، کلیه حقوق مالکانه سهام از جمله سود سهام، حق تقدم و سهام جایزه، متناسب با سهام مورد انتقال، متعلق به صندوق مربوطه خواهد بود و سازمان خصوصی سازی مکلف است نسبت به انتقال حقوق مالکانه به صندوق اقدام نماید.


برچسب ها :
دسته بندی : اخبار , اخبار اقتصادی
تبلیغات
ارسال دیدگاه

تبلیغات