خبرهای ویژه

» اخبار » بورس صعودی می‌شود/ پول‌های پارک شده در راه بازار سرمایه

تاریخ انتشار : 2020/11/07 - 23:10

 کد خبر: 116935
 0 بازدید

بورس صعودی می‌شود/ پول‌های پارک شده در راه بازار سرمایه

با اعلام پیروزی بایدن، بازار ارز ایران حالا وارد تغییر ازی جدّي می شود و بسیاری از معامله گران کاهش قیمت دلار تا محدوده بیست هزار تومان را در مرحله نخست محتمل می دانند. پیروزی بایدن میتواند زمینه را برای تغییر معادلات بازار سرمایه نیز مهیا نماید. بورس امروز کاهشی در محدوده ۲۸ هزار واحدی […]

وضعیت بازار بورس بعد از پیروزی بایدن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
با اعلام پیروزی بایدن، بازار ارز ایران حالا وارد تغییر ازی جدّي می شود و بسیاری از معامله گران کاهش قیمت دلار تا محدوده بیست هزار تومان را در مرحله نخست محتمل می دانند.

پیروزی بایدن میتواند زمینه را برای تغییر معادلات بازار سرمایه نیز مهیا نماید. بورس امروز کاهشی در محدوده ۲۸ هزار واحدی را تجربه کرد و بسياري معتقد هستند که این اتفاق ریشه در ریزش قیمت ارز دارد این در حالیست که قیمت ها در بازار سرمایه مدتهاست عقبتر از بهای ارز حرکت می کند و برآوردها دلالت بر ان دارد که قیمت سهام امروز از ارزش واقعی آن ها نیز کم تر است.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص وضعیت بورس تأکید کرد: ما دو رویکرد به بازار داریم؛ یکی نگاه به گذشته و یکی نگاه به آینده. طبیعی است که بورس نگاه به آینده دارد. انتظار میرود با بازگشت امریکا به برجام و ازاد شدن ارزهای ایران در کشورهای مختلف فروش نفت ایران ینز از سر گرفته شود و در نتیجه وضعیت شاخص های اقتصادی بهبود یابد. این به چه معناست؟ به معنای بهبود وضعیت اقتصادی و در نتیجه با بهبود شرایط اقتصادی بورس نیز وضعیت بهتری را تجربه می کند.

همچنین بخوانید  آخرین وضعیت آب و هوای کشور در 11 آذر

او در پاسخ این پرسش که دلیل واکنش منفی بورس به اتفاقات و تحولات چیست؟ اظهار‌کرد: متأسفانه اشتباه امروز این بود که چون دلار و طلا و قیمت خودرو ریخته پس باید بورس هم بریزد. کاهش ریسک دیپلماتیک معمولاً باعث استقبال بازار سرمایه می شود و طبیعی است که با گذشت زمان و تجزیه و تحلیل سهامداران، رونق به بورس برگردد و روندها مثبت شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: به طورمثال چهارشنبه که فکر می کردیم شاید ترامپ انتخاب شود، بازار مثبت بود اما امروز که انتخاب بایدن قطعی بنظر میرسید، فضا معکوس شد. بهرحال برخی فکر می کنند اگر ترامپ انتخاب می شد تورم بیشتر می شد و بورس هم بیشتر رشد میکرد ولی این یک اشتباه استراتژیک است چرا‌که اگر امریکا به برجام برگردد میتوانیم روندبهبود اقتصاد کشور را ببینیم و نتیجه این وضعیت بهبودی شاخص بورس است. البته باید توجه داشت که جو باید سه ماه دیگر به کاخ سفید خواهد رفت.

صفاری در توضیح این مطلب افزود: در اکثرا گزارش های شش ماهه مشهود است که شرکت ها به اندازه پارسال سود داده اند و روند شرکت ها مثبت بوده است. او پیش بینی کرد: تب فروش های هیجانی به زودی به عرق می نشیند و استدلال و تحلیل کارشناسی خود را نشان می دهد. من انتظارم این است که تا آخرهفته بازار برمیگردد.

وضعیت بازار بورس بعد از پیروزی بایدن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

او در جواب این سوال که بنظر شما مهمترین مقصد سرمایه های خارج شده از بازار ارز و سکه کجاست؟ اظهار‌کرد: پول های پارک شده بزودی به بازار سرمایه برمیگردد به هر حال وقتی منابع ما آزاد شود، دلار و سکه به ثبات می رسند. پس بازار سرمایه جذاب ترین بازار آینده است.

همچنین بخوانید  قیمت ماسک سه لایه به هزار تومان کاهش یافت

او در مورد عملکرد حقوقی ها را در روزهای اخیر نیز اظهار‌کرد: متأسفانه روش برخورد حقوقی ها به این صورت بوده که فقط می آمدند پنج درصد منفی ها را میخریدند. یعنی کمی جو منفی بازار را بیشتر دامن میزدند. شثلا ملی مس سود شش ماهه اش در محدوده پارسال بود اما در این یک ماه گذشته نزدیک ۴۰ درصد کاهش قیمت داشته و اگر نگاه کنید میبینید حقوقی فقط پنج درصد منفی را میخریده است، آن هم بیش از حجم مبنا که منفی قیمت بخورد. به نظر من رویکردی که حقوقی ها دنبال میکردند یک رویکرد کاهشی بوده است.

به گفته او نوسان رد بازار سرمایه احتمالا فردا هم ادامه دارد و پایان هفته بازار وارد فاز ثبات خواهد شد.


برچسب ها :
دسته بندی : اخبار , اخبار اقتصادی
تبلیغات
ارسال دیدگاه

تبلیغات