خبرهای ویژه

» اخبار » جزئیات شرایط خرید خودرو در بورس اعلام شد

تاریخ انتشار : 2020/11/21 - 21:43

 کد خبر: 121001
 0 بازدید

جزئیات شرایط خرید خودرو در بورس اعلام شد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی جزئیات شرایط خرید خودرو در بورس کالا را تشریح کرد. حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم، با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو، اظهار‌کرد: کلیات طرح مذکور که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات […]

خرید خودرو در بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی جزئیات شرایط خرید خودرو در بورس کالا را تشریح کرد.

حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم، با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو، اظهار‌کرد: کلیات طرح مذکور که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات هفته گذشته کمیسیون صنایع به تصویب رسید.

او با بیان این که ساماندهی عرضه و متعادل کردن عرضه و تقاضا و تبدیل کردن خودرو به یک کالای مصرفی مهمترین اهداف طرح ساماندهی صنعت خودرو است، گفت: تمامی خودروهای مشمول طرح مذکور باید در بورس کالا عرضه شوند، در صورتی که خودروهای مشمول در بورس عرضه نشوند، جرم انگاری شده و خریدار مشمول تبصره (۱) ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیا این که بعضا افرادی سوالاتی درباره شیوه عرضه خودرو در بورس مطرح می کنند، ادامه داد :در طرح ساماندهی صنعت خودرو سازوکارهای لازم برای شیوه عرضه و همچنین کشف قیمت و سیار موارد ایجاد شده است.

فیروزی در تشریح شرایط عرضه خودرو به افراد در طرح ساماندهی صنعت خودرو، بیان داشت: طبق این طرح هر شخصی که به سن قانونی ۱۸ سال رسیده و دارای گواهینامه است میتواند هر سه سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از پایان سه سال مقرر نمی تواند اقدام به فروش آن کند که با این روش از ایجاد تقاضای کاذب در بازار جلوگیری می شود.

همچنین بخوانید  تداوم بارش برف و باران در جاده های 21 استان کشور

او درهمین راستا، اضافه کرد: در بورس کالا به هر خودرو توسط بورس یک شناسه یا کد تعلق ميگيرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی است لذا اگر شخصی خودرویی را از طریق بورس کالا خریداری کرد و پیش از پایان سه سال مقرر تصمیم به فروش آن گرفت باید ۸۰ درصد ما به التفاوت قیمت پایه و قیمت روز خودرو را به دولت بپردازد؛ این بند برای این در طرح گنجانده شده تا افرادی که مصرف کننده هستند، اقدام به خریداری کنند و از دلالی جلوگیری شود.

نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به مفاد دیگری از طرح ساماندهی صنعت خودرو، بیان داشت: علاوه‌براین در این طرح مصارف مختلفی برای هزینه کرد مابه التفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت پایه در نظر گرفته شده است که شامل ۲۰ درصد برای توسعه حمل و نقل عمومی، ۱۰ درصد بعنوان مشوق در اختیار خودروسازان برای افزایش کمیت و کیفیت تولید خودرو و ۲۰ درصد نیز در قالب تسهیلات ارزان قیمت در اختیار زوج های جوان که توان خرید خودرو ندارند قرار می گیرد و همچنین ۵۰ درصد در قالب پرداخت تسهیلات به خودروسازان برای تحقیق و توسعه داده می شود.

فیروزی با تأکید بر اینکه شورای رقابت خودروهای مشمول طرح ساماندهی عرضه در بورس کالا را مشخص می کند، اظهار‌کرد: این شورا موظف است هر ۶ ماه یکبار خودروهای مشمول این طرح را باتوجه به شاخص هایی همچون تورم، میزان فاصله قیمت کارخانه و بازار، تیراژ خودرو و غیره مشخص کند.

خرید خودرو در بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

برچسب ها :
دسته بندی : اخبار , اخبار اقتصادی
تبلیغات
ارسال دیدگاه

تبلیغات