جهانپور: واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود

02:3412۰

کیانوش جهانپور مدیر کل مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز واکسیناسیون کرونا در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز برای کادر آی سی یو ۶۲۵ بیمارستان شروع می‌شود البته در این مرحله واکسیناسیون اجباری نیست، اما برنامه وزارت بهداشت این است که به تدریج با افزایش دسترسی به واکسن‌های تایید شده خارجی و داخلی واکسیناسیون همگانی را تا پایان سال ۲۰۲۱ یا حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان برساند و جزو اولین کشور‌هایی باشیم که واکسیناسیون کرونا را تمام می‌کنیم، زیرا گفته می‌شود فرآیند واکسیناسیون در اغلب کشور‌ها سه تا هفت سال طول می‌کشد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسیناسیون کادر درمان از امروز با واکسن «اسپوتنیک وی» وارداتی از روسیه آغاز می‌شود، اکنون روزانه هزار نفر و در روز‌های آینده به روزانه پنج هزار، بعد ۱۰ هزار و ۲۰ هزار نفر می‌رسد تا به نقطه مطلوب برسیم.
وی افزود: اکنون قرار است هر ۱۰ روز یک محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران وارد شود و احتمالا به زودی و تا پایان امسال با همکاری مشترک ایران و شرکت گامالیای روسیه خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در کشور راه اندازی می‌شود.
جهانپور ادامه داد: بعد از مدافعان سلامت و کادر درمان، افراد مقیم در خانه‌های سالمندان، جانبازان و بیماران خاص و صعب العلاج در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.
جهانپور گفت: بعد از واردات و تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران واکسن‌های دیگری هم از منابع معتبر وارد می‌شود. واکسن‌های سبد کوواکس نیز به میزان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز بهار سال آینده وارد می‌شود که از منابع مختلف از جمله واکسن آسترازنکا خواهد بود بعد از آن هم واکسن‌های تولید داخل را در بهار ۱۴۰۰ خواهیم داشت. بعد از تولید واکسن در داخل به تدریج واردات کم می‌شود و عمده واکسیناسیون با واکسن داخلی خواهد بود و بعد از آن هم به سمت صادرات واکسن پیش می‌رویم.

واکسیناسیون کرونا در ایران با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» روسی امروز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در مراسمی با فرمان حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری و با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.

واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه ۱۶ بهمن ماه وارد کشور شد و امروز واکسیناسیون آن در ایران طی مراسمی در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) تهران بطور رسمی آغاز شد.

«پارسا نمکی» فرزند وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نخستین نفری بود که نخستین واکسن کرونا در ایران به او تزریق شد.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12655

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند