کد خبر:25
پ

خطر پیری زودرس، ارمغان آلودگی هوا

آناهیتا والی افزود:جدا از ویروس کرونا که چند ماهی است بر زندگی همگان سایه افکنده، آلودگی هوا هم افزوده شده است، ذرات کوچک آلاینده معلق در هوا از منابع مختلفی ایجاد می‌شود و به مرور زمان می‌تواند بر روی پوست رسوب کند. وی یادآور شد: هنگامی که این آلاینده‌ها روی پوست می‌نشینند، غدد عرق و […]

آناهیتا والی افزود:جدا از ویروس کرونا که چند ماهی است بر زندگی همگان سایه افکنده، آلودگی هوا هم افزوده شده است، ذرات کوچک آلاینده معلق در هوا از منابع مختلفی ایجاد می‌شود و به مرور زمان می‌تواند بر روی پوست رسوب کند.

وی یادآور شد: هنگامی که این آلاینده‌ها روی پوست می‌نشینند، غدد عرق و چربی پوست را می‌بندند که مسدود شدن خروجی‌های این غدد سرآغاز یک آسیب است و لایه‌های ژرف‌تر و عمیق‌تر پوست را در معرض آسیب قرار می‌دهد.

متخصص پوست و مو در مورد این آسیب‌ها توضیح داد: در این مرحله ترشحات غددی که راهی برای برون رفت ندارند، جمع می‌شود که در ضایعاتی شبیه آکنده روی صورت پدیدار می‌کنند و همچنین چروک‌ها و تغییر رنگ‌های پوست ظاهر می‌شود؛ بنابراین می‌توان ردپای آلودگی هوا را در ضایعات آکنه ای، پیری زودرس و تغییر رنگ‌های پوست شاهد بود.

والی تاکید کرد: پوست در برابر عوامل آسیب رسان محیطی به نوعی سد دفاعی بدن است. هنگامی که این مولکول‌های آسیب زا رسوب می‌کنند این سد دفاعی مغشوش می‌شود و نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد؛ بنابراین شخص دچار اگزما و انواع آلرژی و حساسیت‌های تماسی می‌شود.

وی با یادآوری اینکه این امر منجر به تشدید مشکلات پوستی که از قبل وجود داشته می‌شود، خاطرنشان کرد: مبتلایان به رزاسه، خارش‌ها و انواع سرخی پوست شاهد علایم بدتری خواهند بود.

عضو انجمن پوست و مو ایران، ادامه داد: پوست دارای یک سیستم آنتی اکسیدان است تا در برابر آلاینده‌ها مقاومت کند، اما تنش‌های اکسیدان که در اثر آلایندگی هوا رخ می‌دهد پوست را مستعد التهاب می‌کند.

کلیدواژه : پیری زودرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید