دیلمان، ارتفاعات رویایی ایران که در خواب می توان دید+عکس

دیلمان، ارتفاعات رویایی ایران که در خواب می توان دید+عکس

05:267۰

دیلمان، ارتفاعات رویایی ایران که در خواب می توان دید+عکس

دیلمان منطق‌های جلگ‌های در استان گیلان است. این ییلاق در شرق گیلان و در نزدیک شهر سیاهکل قرار دارد. سیاهکل شهری جلگ‌های در ۱۵ کیلومتری لاهیجان است که از شمال و شمال شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب شرقی به املش و رودسر، از جنوب غربی به رودبار و از غرب به رشت میرسد.
 
ارتفاع دیلمان بیشتر از ۲ هزار متر از سطح دریاست و برای رسیدن به آن باید از جاد‌های جنگلی عبور کنید. نام دیلمان ترکیبی است از سه پاره واژه دیل و ام و ان. دیل به معنی جایی است که در آن دام نگه میدارند و ام پسوند نمایشگر ارتفاع و بلندی است و ان پسوند مکان. در نتیجه معنی این ترکیب جای بلند نگهدارندگاه دام است و در حقیقت دیلمان سرزمین بلندی است که در آن دامداری میگردد.
 
میگویند دیلمان مرتفعترین ییلاق استان گیلان است. از نظر تاریخ سکونت، دیلمان یکی از قدیمیترین سکونتگاه‌های بشر در ایران به شمار میآید، به طوری که آثار زندگی غارنشینی و ابزار و ظروف مسی و مفرغی و سفالی نشان میدهد از ۲ هزار سال پیش از میلاد مسیح در این منطقه زندگی وجود داشته است. این منطقه تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی سرد دارد.
 
به طور کلی، به دلیل آب و هوای خنک این منطقه سفر به آن از اواسط بهار شروع میشود و تا اواخر تابستان ادامه دارد. برخی از دیدنی‌های این منطقه عبارتند از: کاروانسرای تی تی خانم کاروانسرای تیتیخانم یکی از جالبترین بنا‌های این منطقه است. قدمت این کارونسرا به دوره صفویه برمیگردد. گفته میشود که یکی از عمه‌های سلاطین صفوی به نام تیتی میخواست که کاروانسرایی ساخته و به نامش زده شود.
دیلمان، ارتفاعات رویایی ایران که در خواب می توان دید+عکس

 

 

درنتیجه کاروانسرای تیتی خانم ساخته شد. تیتی در زبان گیلکی به معنا شکوفه درختان است. کاروانسرای تیتی تا چندسال پیش محلی برای نگهداری و چرای دام بودکارونسرای تیتی در ابتدای جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد. میتوانید این کاروانسرا را در دوراهی رودخانه باباکوه و میثمرود پیدا کنید. آبشار لونک: این آبشار زیبا و درختان سرسبز اطرافش، دل هر مسافری را میبرد و هر گردشگر را مجبور میکند که راهش را به سمتش کج کند. آبشار لونک یکی از مناطق طبیعی شلوغ و پررفتوآمد منطقه است. برای رسیدن به این آبشار باید ۲۲ کیلومتر از جاده را جلو بروید. چشمه و جنگل لاریخانی: جنگل لاریخانی در ۵ کیلومتری دیلمان قرار دارد. این جنگل یکی از محبوبترین جنگل‌های ایران است. طبیعت زیبا و چشمنواز جنگل لاریخانی مسافران بسیاری را به این نقطه میکشاند. در دل جنگل لاریخانی، چشمه آب معدنی لاریخانی هم قرار دارد که سر زدن به آن خالی از لطف نیستروستای اسپیلی: نرسیده به منطقه دیلمان است.
 
روستایی زیبا با مزارع دوستداشتنی شالی و مردم مهماننواز و مهربان. میتوانید مواد غذایی موردنیازتان را از این روستا تهیه کنید. مخصوصا اگر روز‌های دوشنبه و یا پنجشنبه گذارتان به این روستا خورد، بازار روز اسپیلی هم جای جالبی برای تماشا و خرید مایحتاج به حساب میآید. پیر کوه: پیرکوه در ۲۰ کیلومتری دیلمان واقع شده است. این روستا با شرایط خاص و آبوهوایی خود، یکی از زیباترین روستا‌های اطراف دیلمان به حساب میآید. پیرکوه از آنجا‌هایی است که به هیچ وجه نمیتوان وضع هوای آن را پیشبینی کرد. پس اگر قصد کردید به آنجا سر بزنید، لباس گرم و بارانی با خودتان داشته باشید. کوه درفک: یکی دیگر از ییلاق‌های زیبا و چشمنواز سیاهکل که بالاتر از دیلمان قرار دارد، روستای درفک است. این منطقه با داشتن غار‌های تاریخی زیاد و طبیعت زیبا، یکی از مناطق مستعد و زیبا برای کمپ زدن است. برای رسیدن به درفک باید ۲۵ کیلومتر از سیاهکل دور شوید.
 
موزه مردم شناسی دیلمان: حمام میربلوک عضدی، یکی از بنا‌های معروف دیگر دیلمان است که اگر به مردمشناسی و آشنایی با فرهنگ بومی و محلی علاقه دارید، جای بسیار جذابی برای دیدن به حساب میآید. این بنا، ۵۰۰ سال قدمت دارد. در سال‌های گذشته حمام دیلمان توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد و به موز‌های برای آشنایی با فرهنگ و سنت‌های مردم منطقه تبدیل شد. قلعه و برج گرماور: بر دهانه کوه گرماور قرار گرفته است. ساخت این قلعه به دوره قبل از اسلام برمیگردد و طوری طراحی شده است که دسترسی به برجهایآن امکانپذیر نباشد درواقع ساخت این قلعه بر لبه کوه و خندق‌های اطراف آن باعث شده است تا دسترسی به آن بسیار سخت باشد. دشت سوسن چلچراغ: جنوب دیلمان، روستای داماش، میزبان دشتی پر از گل است که مشابه آن را فقط در عکس‌ها دیدهایم. دشت سوسن چلچراغ، از زیباترین جاذبه‌های دیلمان است. این دشت پر از گل در خردادماه به بار مینشیند تا دل هر گردشگر را ببرد.
دیلمان، ارتفاعات رویایی ایران که در خواب می توان دید+عکس

 

 

سوسن چلچراغ جزو کمیابترین گونه‌های گل در جهان است و به عنوان سمبل ایران شناخته میشود. مردم روستای داماش میزبان رویش یکی از کمیابترین گل‌های جهان هستند. دشت شقایق: ۶ کیلومتری غرب دیلمان و روستای پس کوه، دشت گل‌های شقایق وحشی در خرداد ماه جاذبه گردشگری این روستا است. بهار تا پائیز اینجا دیدنی است و توصیه میشود.
منبع : www.parsine.com
لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12707

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند