رشد ۲۱ هزار واحدی شاخص بورس/ وزیر اقتصاد: نگاه مردم به بورس باید در قالب برنامه میان مدت و بلند مدت باشد

05:0012۰
اخبار بازار بورس,شاخص بورس در جریان معاملات امروز
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۲۱هزار و ۶۲۶واحدی، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۲۱۴هزار واحد قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از ۸میلیارد و ۴۵۲میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۹هزار و ۷۶۵میلیارد تومان در بیش از یک میلیون و ۱۸۷هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۲۱هزار و ۶۲۶واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۱۴هزار و ۳۷۰واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین شد و در مقابل شرکت‌های تولید فولاد سپید فراب کویر، صنعتی زر ماکارون و سیمان اصفهان با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی مثبت را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۵۶۴۳واحد، شاخص‌های کل (هم‌وزن) ۲۹۷۲واحد، قیمت (هم‌وزن) ۱۹۴۳واحد، آزاد شناور ۲۶۴۴۰واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به ترتیب ۲۱۶۲۷ و ۲۳۴۸۳ واحد رشد کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۲میلیارد و ۳۵۵میلیون ورقه به‌ارزش ۴هزار و ۸۴۵میلیارد تومان در ۵۵۷هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۸۵واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۷هزار و ۵۳۹واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی زاگرس و ذوب آهن اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو و پتروشیمی مارون بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

دژپسند: اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ هفته آینده نهایی می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش بینی کرد که اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور به احتمال زیاد یکشنبه هفته آینده (۲۶ بهمن) نهایی شود.

اخبار بازار بورس,شاخص بورس در جریان معاملات امروز

 فرهاد دژپسند روز سه‌شنبه در پایان مراسم بهره برداری از طرح‌های دهه فجر گرگان در جمع خبرنگاران با اشاره به درآمد ۸۰ هزار میلیارد ریالی امسال ایران از فروش نفت اظهار داشت: افتتاح طرح‌های اقتصادی در کشور ثمره مقاومت و تلاش مردم در مقابل زیاده‌خواهی و فشار دشمنان است و نباید فراموش کنیم که مردم در این سختی‌ها و مشکلات با همدلی و وحدت، دشمن را به زانو درآوردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، با «گزارش کمیسیون تلفیق بودجه» در خصوص این لایحه مخالفت کردند و به این ترتیب کلیات بودجه در مجلس رد شد و به دولت بازگشت؛ دولت اعلام کرده است که اصلاح لایحه بودجه را در دستور کار دارد.

وزیر اقتصاد درباره وضعیت حاکم بر بورس نیز گفت: بازار سرمایه تکیه‌گاه بخش خصوصی برای تامین منابع مالی است و دولت هیچ وابستگی به درآمد‌های آن ندارد؛ مردم از بورس استقبال خوبی کردند، اما مداخله غیرحرفه‌ای حقوقی‌ها باعث ایجاد تبعات و نوسان در بازار سرمایه شد و سهام‌داران حقیقی را دچار مشکل و نگرانی کرد.

وی بیان کرد: نگاه مردم به بورس باید در قالب برنامه میان مدت و بلند مدت باشد و اگر این رویکرد در بازار سرمایه مورد توجه قرار نگیرد فشار و بار روانی شدیدی ایجاد خواهد کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فرهنگ سهام‌داری و حضور در بورس از سوی مردم و بنگاه‌داران یکی از مجاری اصلی تامین مالی پایدار بازار سرمایه است و با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده در شورای عالی بورس، بازار سهام به شرایط مطلوب باز خواهد گشت.

تاکنون ۷۶.۵ درصد بودجه عمرانی کشور تخصیص یافته است

وی در ادامه به اختصاص بودجه عمرانی کشور اشاره کرد و گفت: با وجود کاهش درآمد نفتی و اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا تاکنون ۷۶.۵ درصد بودجه عمرانی کشور به بخش‌های گوناگون پرداخت شده و مابقی آن نیز تا پایان سال مالی اختصاص خواهد یافت.

دژپسند ادامه داد: بودجه عمرانی امسال کشور ۸۰۰ هزار میلیارد ریال بود که تاکنون ۶۱۰ هزار میلیارد ریال آن تامین و پرداخت شد.

وی با اشاره به این که رویکرد انقلاب اسلامی توسعه و آبادانی همه مناطق کشور به ویژه روستا‌ها و مناطق محروم و دستیابی به خودکفایی در محصولات کشاورزی و استراتژیک بوده خاطرنشان کرد: اقدامات زیربنایی دولت تدبیر و امید در راستای تحقق این اهداف است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به آسیب شیوع کرونا در بخش اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این ویروس به اشتغال و تولید بسیاری از کشور‌ها آسیب جدی وارد کرد، اما رشد اقتصادی ایران از ابتدای سال تاکنون در بخش نقدی و غیرنقدی مثبت و امیدوارکننده بود.

دژپسند گفت که نرخ بیکاری کشور امسال با وجود شیوع کرونا تک رقمی شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تامین کالای اساسی عید گفت: براساس گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت کالا‌ها به مقدار کافی تامین شده و اعتبار لازم برای این بخش نیز اختصاص یافته است.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12667

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند