روستای اورامانات (اورامان تخت) کجاست؟+عکس

06:0022۰

وارد آن شده پس از ۳۵ کیلومتر خروجی جاده اورامان در سمت چپ شما مشخص است. به آن وارد شوید، بعد از ۱۰ کیلومتر به روستای اورامان میرسید.
 
اما از کرمانشاه به سمت سنندج، در مسیر بعد از پلیس راه، وقتی تابلو‌های روانسر و پاوه را دیدید، به سمت چپ بپیچید. بعد از حدود ۱۵ کیلومتر از پاوه به یک دوراهی می‌رسید، دوراهی نو سود و نودشه. شما مسیر نودشه را انتخاب کنید.
 
حدود ۳۰ کیلومتر پس ازنودشه، خروجی اورامان در سمت راست شماست. اورامانات یا هورامانات منطقه‌ای وسیع در جنوب استان کردستان است که تا مریوان ۷۵ کیلومتر و تا سنندج ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد. اورامانات آنقدر پهناور است که اورامان تخت تنها بخش کوچکی از آن را تشکیل داده است. این منطقه در دل کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس قرار دارد که از جنوب غربی به ارتفاعات اورامان تخت و از شرق به ارتفاعات کوسالان منتهی می‌شود.
 
بنا بر اعتقاد مردم محلی اورامان در گذشته، شهر بسیار بزرگ و پرجمعیتی بوده طوری که پایتخت قلمرو اورامی‌ها بوده است به همین دلیل آن را اورامان تخت مینامند، اما شاید قرار گرفتن این ناحیه در دره‌ای مقابل ارتفاعات تخت دلیل دیگری برای این نامگذاری باشد. در این منطقه آتشکده‌های فراوانی پیدا شده که نشان میدهد مردم این ناحیه قبل از اسلام از دین زرتشت پیروی می‌کردهاند. باستان شناسان در غار‌های شانیدر و بیستون که از غار‌های مهم این منطقه هستند، اجاق، وسایل انسان‌های نخستین و اسکلت انسان‌های نئاندرتان) یعنی انسان‌هایی که قامتی کوتاه، سری بزرگ و بینی کوچکی داشتند، اما بسیار پر زور بودند) یافتهاند که نشان دهندهی زندگی ۴۰ هزار سالهی مردم این منطقه است. ر وستای شگفت انگیز اورامان به سبب سیستم پلکانی خانه‌ها که پشت بام یک خانه حیاط خانه دیگر یا قسمتی از محل گذر است و از این نظر به روستای ماسوله گیلان شباهت زیادی دارد، به روستای هزار ماسوله معروف است.
 
اورامان در قلب کوهستان قرار گرفته و همین امر سبب شده که سنگ مادهی اصلی در ساخت خانه‌های این روستا باشد. به این شیوهی ساخت یعنی استفاده از سنگ برای ساخت خانه‌ها و عدم استفاده از ملات خشکه چین می‌گویند. بهترین زمان سفر به این منطقه اردیبهشت تا آخر تابستان است. در منطقه اورامان حدودا ۵۴۰ خانواده زندگی میکنند که به زبان هورامی حرف میزنند و دارای لباس و آداب و رسوم خاص خود میباشند. لباس محلی مردان اورامی چوخه، پانتول، هلکی شال، دستار، فرنجی و کله بال است و زنان اورامی از جانی، کلنجه، شال، کلاه و کلله به عنوان لباس محلی استفاده میکنند.
 
مردمان اورامان از کرک نوعی بز به نام “مه ریز” که پشم بسیار لطیفی دارد شال‌هایی میبافند که این شال قسمتی از لباس مردان اورامانی است.. موسیقی در فرهنگ مردم اورامان جایگاه ویژ‌های دارد البته موسیقی اصیل و سنتی خودشان همچون چیله و کنالیل، در ضمن پایکوبی‌های گروهی جزء لاینفک زندگی مردمان کرد خصوصا اورامانی هاست. مردم فرهنگمدار اورامان آداب و رسوم و آئین‌های منحصربفرد و زیبایی دارند که یکی از مهمترین آن‌ها مراسم پیر شالیار (کومسای) است. این مراسم دوبار در سال یکبار در نیمه اردیبهشت و بار دیگر در نیمه بهمن انجام می‌شود. تاریخچه این مراسم به سال‌های بسیار دور برمی گردد، زمانی که پیر شالیار در این منطقه زندگی میکرده. نام پیر شالیار سید مصطفی بود.
 
وی از مریدان عبدالقادر گیلانی بوده است. از جملهی کرامات او شفا دادن شاه بهار خاتون دختر پادشاه بخاراست. داستان این است که شاه بهار خاتون کر و لال بود، پس از اینکه همهی اطبا از درمان او ناتوان شدند و آوازه پیر شالیار به گوش پادشاه بخارا رسید، او دخترش را نزد پیر شالیار آورد و سید مصطفی توانست دختر او را شفا دهد، پادشاه هم دخترش را به عقد او در آورد. همه ساله در نیمه اردیبهشت و نیمه بهمن مردم دیار اورامان سالگرد این ازدواج را جشن می‌گیرند. این مراسم سه روز طول می‌کشد. در روز اول تعدادی از اهالی، دام‌هایی را که برای قربانی نذر کردهاند به خانه پیر شالیار میبرند.
روستای اورامانات (اورامان تخت) کجاست؟+عکس

 

 

مقداری از این گوشت به عنوان تبرک به خانواده‌ها داده شده از بقیه آن غذای رسمی این مراسم یعنی آش جو یا هولوشینه تشی میپزند. مردم سه روز صبح تا شب در نزدیکی خانه پیر شالیار مینوازند، میرقصند، شاد هستند و از این غذای محلی نوش جان می‌کنند و در پایان روز سوم مراسم را با دعا تمام مینمایند.
 
همه ساله گردشگران زیادی از سراسر ایران و جهان برای دیدن مراسم پیر شالیار به اورامان می‌روند. تعداد تماشاگران این مراسم در سال ۹۵ حدود ۸ هزار نفر بوده است. ضمن اینکه جاده‌های منتهی به این روستا به دلیل داشتن پیچ و خم زیاد و دره‌های عمیق، سبب می‌شود شما از همان ابتدا مطمئن شوید که بهترین مکان را برای گشت و گذار انتخاب کردهاید. دیگر جاذبه‌ی طبیعی اورامان، دریاچه زریبار یا زریوار است که در واقع یک تالاب بین المللی است و از هیچ رودی سرچشمه نمیگیرد.
روستای اورامانات (اورامان تخت) کجاست؟+عکس

 

 

آب این تالاب، شیرین است و با وجود اینکه نکته‌های ناشناخته زیادی در مورد آن برای محققان وجود دارد، اما یکی از منحصر بفردترین تالاب‌های آب شیرین جهان میباشد. اگر به اورامان سفر کردید، به هیچ وجه روستای نگل که در ۲۵ کیلومتری سرو آباد قرار گرفته و در آن قرآنی وجود دارد که به قرآن نگل معروف است و متعلق به قرن پنجم هجری می‌باشد را از دست ندهید. اگر هنگام پیاده روی از روستا خارج شوید بعد از حدود ۴ کیلومتر به روستای بلبر وآبشار زیبا و خاطره انگیزش می‌رسید. اما اورامان به غیر از جاذبه‌های طبیعی، مکان‌های تاریخی زیادی هم در خود جای داده است، از جمله: مقبره و خانه پیر شالیار، مسجد حضرت عبداالله که از سنگ و چوب گردو ساخته شده ضمن اینکه شما میتوانید در صورتی که از سنندج به اورامان می‌روید، مکان‌های تاریخی سنندج مثل مسجد جامع، عمارت خانه کرد، حمام خان، بازار سر پوشیده و حمام شیشه‌ای را هم ببینید. بهترین زمان سفربهمن و اردیبهشت هنگام برگزاری مراسم پیر شالیار است.
لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=11715

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند