خبرهای ویژه

» اخبار » شیوخ عرب مشتریان پر و پا قرص گوسفندان ایرانی

تاریخ انتشار : 2020/11/12 - 14:41

 کد خبر: 118286
 0 بازدید

شیوخ عرب مشتریان پر و پا قرص گوسفندان ایرانی

قاچاق دام زنده گرچه در سال های قبل رواج داشت ولی در ماه های اخیر با افزایش لحظه ای قیمت ها بیش از پیش اوج گرفته است و هر چند وقت یکبار خبرهایی مبنی بر عملیات های موفق نیروی انتظامی در جلوگیری از خروج دام زنده از رسانه های مختلف منتشر می شود. به گزارش […]

شیوخ عرب مشتریان گوسفندان ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
قاچاق دام زنده گرچه در سال های قبل رواج داشت ولی در ماه های اخیر با افزایش لحظه ای قیمت ها بیش از پیش اوج گرفته است و هر چند وقت یکبار خبرهایی مبنی بر عملیات های موفق نیروی انتظامی در جلوگیری از خروج دام زنده از رسانه های مختلف منتشر می شود.

به گزارش تسنیم، اختلاف فاحش قیمت هر راس گوسفند در داخل و خارج از کشور سبب شده تا دلالان با خروج گله های گوسفند ایرانی از طریق مرزهای آبی هرمزگان سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

نوسان شدید قیمت ها و تورم افسار گسیخته در سال های اخیر تمام بخش های اقتصادی را تحت‌تأثیر قرار داده است بگونه ای که قدرت خرید مردم به دلیل کاهش ارزش پول ملی با گذشت زمان کمتر و کمتر می شود.

افزایش قیمت ها به بهانه نوسانات نرخ ارز راه را برای دلالان و سودجویان به نحوی هموار کرده است که هر چند وقت یک بار در هر گوشه و کنار این سرزمین شاهد اخباری مبنی به افزایش انواع قاچاق به خارج از کشور هستیم که ضربه های مهلکی را بر پیکره اقتصاد کشور ایجاد کرده اند.

بنابر اظهارات رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان، گوشت قرمز تا به حال قیمت گذاری نشده و تابع عرضه و تقاضا است در حالیکه با توجه به آخرین قیمت ها بیشتر مردم جامعه توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند و به تبع آن، کشتار دام نسبت به سال های قبل کاهش یافته است.

همچنین بخوانید  تداوم بارش برف و باران در جاده های 21 استان کشور

قاچاق دام زنده گرچه در سال های قبل رواج داشت ولی در ماه های اخیر با افزایش لحظه ای قیمت ها بیش از پیش اوج گرفته است و هر چند وقت یکبار خبرهایی مبنی بر عملیات های موفق نیروی انتظامی در جلوگیری از خروج دام زنده از رسانه های مختلف منتشر می شود.

عملکرد ضعیف مسوولان در کنترل افزایش شدید نرخ ارز سبب شده تا خروج گله های دام سبک از مرزهای آبی هرمز گان نسبت به گذشته شدت بیشتری بخود بگیرد تا جایی که هزاران راس گوسفند راهی کشورهای حوزه خلیج فارس می شود.

قاچاقچیان، دام های سبک را از استان هایی نظیر کرمانشاه، لرستان، خوزستان، فارس و روستاهای مختلف هرمزگان با قیمتی حدود ۲ میلیون تومان خریداری و به سواحل هرمزگان انتقال می‌دهند و این استان را به مرکز قاچاق دام زنده تبدیل کرده اند.

شیوخ عرب مشتریان گوسفندان ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

از آنجایی که شیوخ عرب از مشتریان پر و پا قرص دام های سفید ایرانی هستند لذا این دامها شبانه در شناورهای هرمزگان بارگیری و به بندرگاه های مختلف از جمله بندر خصب منتقل میشوند، گوسفندان در خارج از مرزها به قیمت بیش از ۸ میلیون تومان به فروش می رسند.

علیرغم اینکه مردم کشور نیازمند گوشت قرمز (Red Meat) هستند ولیکن دلالان با فروش چهار برابری گوسفندان به شیوخ عرب سودهای هنگفتی را به جیب می زنند در حالیکه قاچاق دام نه تنها اقتصاد کشور را متزلزل می کند بلکه نژاد گوسفندان ایرانی را در معرض نابودی قرار می دهند.

همچنین بخوانید  طرح هوشمند مدیریت کرونا تا کی ادامه دارد؟

سرهنگ لشکری، جانشین مرزبانی هرمزگان با اشاره به اینکه این استان ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد، اظهار کرد :دریابانی آخرین ایستگاه مبارزه با قاچاق است لذا با کم ترین امکانات درصدد هستیم مرزهای آبی را کنترل کنیم.

او ادامه داد: تمامی دام ها از استان های مختلف برای قاچاق به کشورهای عربی وارد هرمزگان می شوند.

جانشین مرزبانی هرمزگان با بیان اینکه قاچاقچیان از منورهای آتش زا استفاده می کنند، اظهار‌کرد: این منورها به دلیل قدرت بسیار بالا تا به حال سبب شهادت، مجروحیت و حتی قطع عضو برخی از دریابانان شده اند.

لشکری با تاکید بر اینکه با قاچاقچیان برخورد شدید می شود، گفت: چنانچه با تدوین و تصویب قانون جدید منورهای آتش زا به عنوان سلاح شناخته شوند تا حدودی مشکلات دریابانی در مبارزه با قاچاقچیان مرتفع می شود.

مبارزه با قاچاق دام زنده و جلوگیری از نابودی ذخایر ژنتیکی کشور نیازمند همکاري همه دستگاه های نظامی و قضائی است تا در کنار دریابانی با جدیت بیشتری به این ماجرا ورود پیدا کنند و آثار زیان بار اقتصادی قاچاق بر پیکره اقتصاد کشور را کاهش دهند.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اخبار , اخبار اقتصادی
تبلیغات
ارسال دیدگاه

تبلیغات