کد خبر:13736
پ

طرز آماده کردن روش تهیه تن ماهی خانگی

طرز آماده کردن روش تهیه تن ماهی خانگی امروز می خواهم طرز آماده کردن تن ماهی خانگی را به شما آموزش بدهم، هرچند ممکنه خرید تن ماهی آماده در بازار را ترجیح بدهید ولی یادگیری روش تهیه نوع خانگی آن خالی از لطف نیست که من در ادامه مرحله به مرحله برای شما توضیح می […]

طرز آماده کردن روش تهیه تن ماهی خانگی

603e0da1271e2_2021-03-02_13-34

امروز می خواهم طرز آماده کردن تن ماهی خانگی را به شما آموزش بدهم، هرچند ممکنه خرید تن ماهی آماده در بازار را ترجیح بدهید ولی یادگیری روش تهیه نوع خانگی آن خالی از لطف نیست که من در ادامه مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهم.

مواد لازم:

فیله ماهی: ۵۰۰ گرم

برگ بو: چند برگ

فلفل سیاه: به مقدار لازم

سیر: ۲ حبه

رزماری: ۲ شاخه کوچک

نمک دریایی: به مقدار لازم

روغن زیتون: به مقدار کافی

طرز آماده کردن:

مرحله اول:

فیله تازه ماهی را داخل یک ظرف مناسب قرار دهید سپس مقداری نمک دریایی به آن بپاشید به طوری که تمامی قسمت های آن به نمک آغشته شود (در ریختن نمک زیاده روی کنید). 

روی ظرف را با یک سلفون بپوشانید و در یخچال قرار دهید اجازه دهید به مدت یک ساعت در یخچال بماند تا نمک در بافت فیله ها نفوذ کند. سلفون برای این استفاده می شود که یخچال شما بوی ماهی نگیرد. 

مرحله دوم: 

بعد از یک ساعت ظرف حاوی فیله ماهی را از یخچال بیرون بیاورید، سلفون را کنار بزنید و فیله های ماهی را کمی با آب سرد بشویید، فقط تا حدی که نمک های سطح آن شسته شود، سپس فیله ماهی را داخل یک صافی قرار دهید تا آب اضافی آن برود. 

با استفاده از کاغذ مخصوص آشپزخانه یا دستمال های کاغذی ضخیم ، آب اضافی فیله ماهی را خشک کنید و آن ها را داخل یک ظرف مناسب قرار داده و کنار بگذارید. 

مرحله سوم: 

از یک قابلمه کوچک و عمق دار استفاده کنید، فیله ها را داخل قابلمه قرار دهید، دو حبه سیر را پوست کنده و بدون آنکه خردشان کنید داخل قابلمه بی اندازید، و در آخر ۲ شاخه کوچک رزماری و برگ بو را هم به آن اضافه کنید. 

حالا شروع کنید به اضافه کردن روغن زیتون مخصوص سرخ کردنی به درون قابلمه قبل تا اندازه ایی که روغن روی سطح مواد درون قابلمه را بپوشاند. 

مقدار کمی فلفل سیاه به مواد درون قابلمه اضافه کرده و گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. قابلمه را روی حرارت قرار داده و اجازه دهید تا به مدت ۳۰ دقیقه بپزد. فیله ماهی طی ۳۰ دقیقه پخته می شود ولی شما می توانید زمان را تا ۳۰ دقیقه دیگر هم افزایش دهید. 

در حین پختن فیله ماهی حرارت گاز را کم نگهدارید تا فیله های ماهی آرام آرام در روغن نرم و پخته شوند؛ در صورت زیاد بودن شعله گاز فیله ماهی به جای نرم شدن، سرخ شده و خشک می شوند.

استفاده از قابلمه های به نسبت کوچک و عمق دار برای این است که روغن سطح مواد درون قابلمه را بپوشاند. 

مرحله چهارم: 

بعد از مدت زمان گفته شده گاز را خاموش کنید؛ اکنون تن ماهی خانگی ما آماده است و می بینید که رنگ روغن هم کمی تغییر کرده است. اگر قصد نگهداری آن را دارید اجازه دهید قابلمه به مدت ۱۲ ساعت به همین حالت در دمای آشپزخانه بماند تا دمای مواد درون قابلمه با دمای محیط آشپزخانه یکسان شود. 

مرحله پنجم: 

برای ذخیره تن ماهی خانگی باید از ظرف های شیشه ایی با درب های محکم و عایق دار استفاده کرد و حتما مرحله کنسرو کردن خانگی را که همان جوشاندن در آب داغ است را انجام داد (در دستورهای قبلی مانند طرز آماده کردن رب گوجه فرنگی خانگی، روش کنسرو کردن خانگی را توضیح داده بودم). 

همچنین شما می توانید این تن ماهی آماده شده را هم فریز کنید.

از آن جا که این ماهی تن در روغن غوطه ور است و با هوا در تماس نیست می توانید آن را برای مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید.

البته تازه مصرف کردن تن ماهی فواید و مزایای خود را دارد.

کلیدواژه : غذای خانگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید