لاری: ضرورت مشارکت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی

05:0021۰

دکتر سیما سادات لاری در امروز آیین افتتاحیه هشتمین همایش ملی قرآن‏، عترت و سلامت جامعه پزشکی در مجتمع ولایت مشهد مقدس با بیان این مطلب افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی و هم افزایی در راستای تحقق این مهم در حوزه سلامت را برعهده کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد:امروز حدود به یک سال است که کشور و مردم عزیز ما در شرایط سخت و بغرنج تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و به تعبیری بهتر جنگ تحمیلی اقتصادی با چالشی بزرگ تحت عنوان همه گیری کووید ۱۹ مواجه‌اند. از همان روز‌های اول شیوع این پاندمی جامعه پزشکی ما اعم از پزشکان و پرستاران و سایر عزیزان کادر درمانی و خدماتی حوزه سلامت با حضور ایثارگرانه و مسؤولانه مواجهه با این بیماری جلوه‌های ایثار و از خودگذشتی و فرهنگ والای انسانی – اسلامی و البته تعهد حرفه‌ای خود را به منصه ظهور گذاشتند و با تقدیم ده‌ها شهید مدافع سلامت در میدان عمل ثابت کردند که فرهنگ حرفه‌ای جامعه پزشکی ما ریشه در ارزش‌های متعالی دینی و فرهنگ نوع دوستی ایرانی دارد.

وی گفت: پیش از این که صحبت کوتاهی درخصوص موضوع همایش داشته باشم لازم می‌دانم با توجه به مناسبت ایام و موضوع همایش از آنجا که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر اساس ماموریت محول از شورای عالی انقلاب فرهنگی مسؤولیت دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهشی و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را بر عهده دارد نکاتی را درخصوص این کمیسیون و چشم انداز و اهداف آن که مرتبط به موضوع و عنوان این همایش علمی است، عرض کنم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت گفت: ناگفته پیداست در موضوع نوپدید میان رشته‌ای و فرارشته‌ای از جمله عرصه ارتباط روشمند علوم تجربی و علوم انسانی و اسلامی، چالش‌ها و ملاحظات خاصی وجود دارد چرا که این مطالعات در سایه وزارتخانه‌ای انجام می‌گیرد که متولی نظام سلامت جامعه و پژوهش و آموزش علوم پزشکی است.

وی خاطرنشان کرد: دبیرخانه این کمیسیون طی سال‌های اخیر با آسیب‌شناسی اقدامات و انجام مطالعات موردی، تطبیقی و مصاحبه و همچنین استفاده از نظرات ده‌ها صاحب‌نظر حوزوی و دانشگاهی نهایتا در مرداد ماه امسال موفق شد، سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را بعد از امضا و تایید وزیر بهداشت به تصویب شورای عالی توسعه فرهنگی قرآنی برساند.

لاری افزود: این سند در ۳۱ شهریور امسال توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی رسما ابلاغ شده و بعد از آن، بنده طی نامه‌ای از مجامع علمی حوزوی و دانشگاهی درخواست کردم تا پیشنهادات و برنامه‌های اجرایی خود را برای تحقق اهداف علمی این سند ملی به دبیرخانه کمیسیون ارسال کنند و درحال حاضر دبیرخانه کمیسیون در حال تجمیع نظرات و برنامه‌های پیشنهادی است تا با استفاده از ظرفیت‌های علمی واجرایی کشور زمینه‌های عملیاتی شدن این برنامه‌ها را فراهم کنند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از همه دعوت می‌کنم با مشارکت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت کمیسیون متبوع را در نیل به این اهداف متعالی، یاری کنند و اعلام می‌کنم دبیرخانه کمیسیون به صورت مستمر آماده دریافت نظرات همه اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی در این رابطه خواهد بود.

وی گفت: مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با برگزاری جشنواره قرآن برای اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که از پرمخاطب‌ترین جشنواره‌های قرآنی است، امسال بیست و پنجمین دوره این جشنواره را برگزار کرد و همچنین افتخار میزبانی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان را نیز برعهده دارد.

لاری گفت: این مرکز با انتشار دو مجله علمی پژوهشی با عنوان قرآن و طب و همچنین سبک زندگی- اسلامی با محوریت سلامت و استفاده از ظرفیت کانون‌ها وانجمن‌های علمی- دانشجویی به نوبه خود در تلاش است با ایجاد بستر ارتباط معنوی دانشگاهیان وزارت بهداشت با قرآن کریم و همچنین زمینه‌های گرایش به مطالعات و تحقیقات روشمند و قرآن بنیان را در حوزه سلامت فراهم کند.

لاری گفت: همان طور که اشاره شد جامعه بشری بیش از یک سال است که با همه گیری کووید ۱۹ مواجه است. انسان مدرن که مغرور به علم و تکنولوژی خود، بی‌محابا به فکر تسلط هر چه بیشتر بر طبیعت بوده، به ناگاه خود را در مقابل چالشی بزرگ و عظیم دید و دوباره برای او پرسش‌های اساسی درخصوص فلسفه خلقت، عظمت و پیچیدگی طبیعت و علل و عوامل مادی و غیرمادی ابتلا به بلایا مطرح شده است.

وی تاکید کرد: این ویروس کوچک که تمامی جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی، سیاسی و معنوی جهان امروز را تحت تاثیر قرار داده است همچنین کمبود ابزار و زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مقابله با کرونا ویروس، حکایت از نقاط ضعف اساسی نگرشی و کاربردی دارد که تا سال‌ها از آن به عنوان نقطه عطفی در تغییر نگرش و روش جامعه انسانی یاد خواهد شد.

لاری گفت: توجه به خدمات داوطلبانه و محله محور، سلامت روان و سلامت اجتماعی و همچنین توجه مضاعف به سلامت معنوی و عوامل موثر اقتصادی در تاب آوری افراد و جامعه در هنگام بلایا و بحران‌ها ونیز چگونگی و روش تحقیقات پزشکی در مواقع اضطراری و نظام سیاستگذاری و مدیریت در مواقع بحرانی و بلایای طبیعی و ده‌ها مثال دیگر از جمله موضوعاتی است که به این واسطه باید مورد توجه جامعه علمی کشور قرار گیرد.

به گزارش مفدا، معاون فرهنگی وزیر بهداشت در پایان گفت: امید است این جمع معنوی و علمی در فرصت این همایش دو روزه بتواند به برخی از این چالش‌ها که مربوط به موضوع آن است، بپردازد و راهکار‌های علمی واجرایی برای بهینه‌سازی عملکرد‌ها و بهبود حکمرانی علمی نظام سلامت بخصوص در ابعاد سلامت روان، سلامت اجماعی و سلامت معنوی ارائه نماید.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=10331

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند