موج جدید صعود طلا در بازار جهانی/ رکوردشکنی دوباره قیمت نفت

04:0032۰
بهای هر اونس طلا و قیمت نفت,قینت طلا و نفت
قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با افت ارزش دلار و تقویت انتظارات برای تصویب بسته محرک مالی عظیم آمریکا، به بالاترین حد در یک هفته اخیر صعود کرد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، به ۱۸۴۱ دلار و ۱۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۸۴۱ دلار و ۷۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۲۱ دلار معادل ۱.۲ درصد افزایش، در ۱۸۳۱ دلار و ۹۰ سنت بسته شد.

به گفته مایکل لانگفورد، مدیر شرکت مشاوره ایرگاید، عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت طلا، اطیمنان به تصویب بسته کمک کرونایی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و انتظارات برای ضعیف شدن دلار در نتیجه اجرای این کمک است.

دلار به پایینترین حد در یک هفته گذشته نزول کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر ساخت.

انتظار می رود بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن پیش از ۱۵ مارس حتی بدون حمایت جمهوریخواهان در کنگره تصویب شود. طلا پناهگاه مطمئنی در برابر تورم و کاهش ارزش پول است که نتیجه اقدامات محرک مالی و پولی هستند.

به گفته تحلیلگران، افزایش ارزش بیت کوین هم از قیمتها در بازار طلا حمایت کرده است.

ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارشد ارزی دیلی فارکس اظهار کرد: آمار ضعیفتر از حد مطلوب اشتغال غیرکشاورزی که هفته گذشته منتشر شد، انتظارات را درباره ادامه سیاست تسهیل پولی آمریکا به مدت طولانیتر تقویت کرده است. با این حال تورم بالاتر به همراه توزیع گسترده واکسن کووید ۱۹ و کاهش محدودیتهای کرونایی می تواند بازده اوراق خزانه را بالاتر ببرد و قیمت طلا را متاثر کند.

بازده اوراق خزانه آمریکا روز دوشنبه به بالاترین حد در حدود ۱۱ ماه اخیر صعود کرد. بازده بالاتر اوراق خزانه، هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را افزایش می دهد.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر شنیدن اظهارات جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در مراسم مجازی کلوب اقتصادی نیویورک هستند که روز چهارشنبه برگزار می شود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با یک درصد افزایش، به ۲۷ دلار و ۵۳ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۷ درصد صعود کرد و به ۱۱۷۶ دلار و ۸۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۲۳۳۹ دلار و ۳۳ سنت صعود کرد.

رکوردشکنی دوباره قیمت نفت

قیمت نفت که روز گذشته پس از یک سال دوباره به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه رسید، روند افزایشی خود را در معاملات امروز نیز حفظ کرد و رکورد ۱۳ ماهه قیمت را شکست.

بهای هر اونس طلا و قیمت نفت,قینت طلا و نفت

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، قیمت نفت با توجه به تقویت امیدها برای اثربخشی واکسن کرونا در جهان و بازگشت شرایط اقتصادی به پیش از شیوع این ویروس افزایشی شد.  

در کنار آن، کاهش عرضه نفت از سوی اوپک پلاس زمینه را برای رشد بیشتر قیمت‌ها فراهم کرده است.  

با این حال، شیوع گونه‌های جدید از این ویروس نگرانی‌ها را بیشتر کرده و اجازه رشد بیشتر قیمت ها را نداده است.  

با توجه به این عوامل، قیمت نفت برنت، ‌در معاملات امروز ۰.۸ درصد بالا رفت و ۶۱ دلار و چهار سنت قیمت خورد. نفت شاخص آمریکا نیز ۰.۸ درصد گران تر از دیروز معامله شد و به ۵۸ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.  

به گزارش ایرنا، افزایش قیمت نفت اگرچه باعث جبران بخشی از کسری بودجه کشورهای تولیدکننده نفت خواهد شد، ‌ همچنین زنگ خطر بازگشت نفت‌های گران و به ویژه شیل‌اویل‌های آمریکا را در بازار به صدا در می‌آورد.  

موضوعی که می‌تواند با افزایش عرضه، قیمت نفت را دوباره در مسیر کاهشی قرار دهد.  

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12589

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند