چرا بروس لی برای بازی در سریال« کونگ فو» پذیرفته نشد؟

04:3917۰
کونگ فو,بروس لی

حتی در صورتیکه آن قدر طرفدار بروس لی نبوده باشید که یکی از پوسترهایش را به دیوار اتاقتان بچسبانید، نمی توانید منکر این شوید که وی در زمان حیاتش، بهترین انتخاب برای هر فیلم یا سریال رزمی بود. بروس لی برای بازی در نقش اصلی سریال تلویزیونی« کونگ فو»( Kung Fu‏) ABC تست داد، ولی در عوض این نقش به دیوید کارادین رسید. حتماً برای شما هم جالب خواهد بود که چرا استاد کنگ فو برای بازی در این سریال پذیرفته نشد!

بروس لی تلاش کرد تا نقش اصلی مجموعه ی تلویزیونی« کونگ فو» از شبکه ی ABC را به دست آورد ، ولی گویا به دلیل مسائل نژادی رد شد. اسطوره ی هنرهای رزمی که بخاطر بازی در نقش های اصلی در پنج فیلم پررنگ و مشهور با مضمون هنرهای رزمی در یادها مانده، در تلویزیون هم فعالیت داشته است. لی پیش از وارد شدن به سینما، نقش کاتو را در فیلم« زنبور سبز»( The Green Hornet) بازی میکرد و تلاش داشت در برنامه های تلویزیونی دیگری هم شرکت کند.

کونگ فو,بروس لی

یکی از سریال هایی که لی علاقه داشت در آن بازی کند، کونگ فو بود که از ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ و در سه فصل از شبکه ABC پخش شد. این مجموعه تلویزیونی در آمریکا ساخته شد ، دیوید کارادین، در نقش کوای چانگ کین که از والدینی چینی/ آمریکایی متولد شده بود و با عنوان راهب معبد شائولین در آن بازی کرد. کین بعد از درگیری در یک قتل، به آمریکا سفر کرد و بارها در شرایطی قرار گرفت که وی را مجبور به اعتماد به مهارت های رزمی کرد که در معبد شائولین آموخته بود. ادامه ی محبوبیت سریال منجر به ساخت یک فیلم تلویزیونی( همچنان با بازی کارادین) و دو ریبوت شد که یکی از آن ها در حال حاضر با نقش اصلی یک زن در CW در حال پخش است.

چرا دیوید کارادین به جای بروس لی انتخاب شد؟

کونگ فو,بروس لی

سریال کونگ فو یک ترکیب منحصر به فرد در صدر برنامه های تلویزیونی بود، به خصوص با توجه به اینکه شخصیت اصلی آن یک آمریکایی/ چینی بود. این امر، همراه با این واقعیت که این سریال شامل هنرهای رزمی هم هست، باعث شد توجه بروس لی را که برای فیلم« کوآی چانگ کین»( Kwai Chang Caine) تست داده بود، جلب کند. به لی برای بازی در این نقش توجه شد، ولی سرانجام مدیران کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفتند به جای آن با دیوید کارادین( یک بازیگر سفیدپوست) قرارداد ببندند؛ با وجود اینکه کارادین، نه شناختی از کونگ فو داشت و نه هیچ نوع ورزش رزمی دیگر. تام کوهن، که رئیس بخش تلویزیونی برادران وارنر بود، به لهجه ی لی ایراد گرفت و از تصمیم برای انتخاب کارادین به جای او دفاع کرد. کوهن گفت که به خاطر لهجه اش در درک او مشکل دارد. از نظر کوهن این نگرانی وجود داشت که مخاطبان هم با همین مشکل روبرو شوند.

کوهن همچنین استدلال کرد لی که معمولاً نقش شخصیت های تهاجمی را بازی می کند،« آرامش» لازم برای یک راهب صلح طلب شائولین مانند کین را ندارد. خود دیوید کارادین گفت که لی هنوز ثابت نکرده است که توانایی« بازی دراماتیک» را دارد. با وجود تمام دفاعیات و این واقعیت که کوهن بیان کرد که آن ها تلاش زیادی برای یافتن بازیگر مناسب آسیایی کرده اند ، آن ها نتوانستند مانع از واکنش همراه با عصبانیت جامعه ی آمریکایی/ آسیایی شوند چون معتقد بودند که کاراکتر کین هرگز نباید توسط یک بازیگر سفیدپوست بازی شود.

متأسفانه، پذیرفته نشدن لی برای بازی در سریال کونگ فو بر مشکلات او بعنوان یک چینی که به دنبال موفقیت های بزرگ در فیلم های هالیوودی بود، افزود. لی قبل از این قرار بود در یک سریال تلویزیونی دیگر از کمپانی برادران وارنر به نام« مبارز»( The Warrior) که از نظر مفهومی کاملاً شبیه سریال کونگ فو بود بازی کند، اما گفته می شود به علت داشتن نژاد آسیایی رد شد. این ارتباط زیادی با این موضوع داشت که چرا« اژدها وارد می شود»( Enter the Dragon) تنها فیلم ساخت آمریکا بود که لی در آن نقش اصلی را بازی می کرد. لی به طور مداوم از این موضوع ناامید می شد، اما در عین حال می گفت که معضل استودیوهای آمریکایی را درک نموده است ، و اشاره نمود که در مورد بازی بعنوان کاراکتر اصلی در یک محصول هنگ کنگی هم همین مشکل را داشت.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12107

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند