چند برابر شدن قیمت فرش ماشینی در یک سال گذشته/ کرونا؛ برخی فروشندگان فرش را راهی زندان کرد

05:4916۰
فرش ماشینی,افزایش قیمت فرش ماشینی
افزایش قیمت مواد اولیه و نبود مشتری باعث شده تا برخی از واحدهای صنفی فروشندگان فرش ماشینی در شیراز بخاطر هزینه های اجاره و کاهش درآمد، ناچار به ابطال پروانه کسب خود و حتی برخی نیز دچار ورشکستگی و بدهی شوند.

به گزارش ایلنا از شیراز تورم و گرانی این روزها چنان افزایش یافته که خرید اغلب لوازم خانه، دشوار شده است.مردمان استان فارس که یکی از مبتکران بافت فرش های دستی ظریف و پر نقش و نگار بودند، حالا سالهاست که نصیب کمتری از این هنر کهن می برند و کمتر خانواده ای است که فرش خانه اش، دستباف و ابریشم باشد.این روزها، حتی خرید فرش ماشینی هم مشکل شده است.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی شیراز، امروز حداقل قیمت یک تخته فرش ماشینی بین ۱ تا ۳ میلیون تومان است و در صورتیکه کسی طالب فرشی مرغوب تر و باکیفیت تر والبته با متراژ بزرگتر باشد، باید بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان هم برای هر تخته فرش هزینه کند. شاید مهم ترین دلیل این افزایش قیمت، افزایش قیمت خرید مواد اولیه وارداتی( نخ آکریلیک و…) و افزایش تورم است.

از سوی دیگر، همه گیری کرونا (corona) ویروس هم که رفته رفته وارد دوازدهمین ماه خود می شود، سبب کاهش خرید و فروش این کالا شده است.

کرونا، برخی فروشندگان فرش ماشینی را راهی زندان کرد

آن طور که رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی شیراز می گوید:متاسفانه قیمت فرش ماشینی هم چنان در حال افزایش است و کارخانجات تولیدکننده نیز گاه بخاطر نبود نظارت کافی، قیمت تولیدات خود را به صورت مداوم افزایش می دهند.

محمدهاشم حق نگهدار در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه هیئت رئیسه این اتحادیه از اتاق اصناف و ستاد مقابله با کرونا خواستار کمک به واحدهای زیان دیده بوده اند، می افزاید:متأسفانه این کمک ها عملی نشد و به همکاران ما تسهیلاتی ارائه نشد.

حق نگهدار با اشاره به استیجاری بودن بسیاری از فروشگاه های فرش ماشینی و موکت شیراز خاطرنشان می کند:این مسئله و همچنین افزایش قیمت فرش باعث شد که تعدادی از واحدهای صنفی ناچار به ابطال پروانه شوند؛ تا جایی که حتی برخی فروشندگان رسماً ورشکست شده و تعدادی نیز متأسفانه بخاطر بدهی های مالی به زندان افتادند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای صنفی این اتحادیه تمامی پروتکل های بهداشتی را در ایام همه گیری کرونا ویروس رعایت نموده اند ، می گوید:با این وجود و به علت آنکه این رسته شغلی جزء مشاغل گروه ۲ بود و مشمول برخی محدودیت ها قرار گرفت، تعداد قابل توجهی از این واحدهای صنفی با آسیب های مالی روبرو شدند.

قیمت یک تخته فرش ماشینی ۱۲ متری، بین ۳و نیم تا ۱۰ میلیون تومان است

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی شیراز در ادامه با اشاره به هم زمانی همه گیری کرونا با مشکلات ناشی از تحریم ها، تورم و افزایش نرخ ارز می گوید:با توجه به اینکه عملاً اغلب مواد اولیه فرش ماشینی مانند نخ اکرلیک، کالایی وارداتی است، قیمت تمام شده فرش ماشینی نیز در این مدت با افزایش چشمگیری همراه بود.

محمدهاشم حق نگهدار با بیان اینکه به دلیل مشکلات اقتصادی، تعداد قابل توجهی از کارخانجات فرش ماشینی در شهرهایی مانند کاشان ورشکسته شدند، می افزاید:امروز حداقل قیمت یک تخته فرش ماشینی به ابعاد ۱۲ مترمربع، به ۳ونیم میلیون تومان رسیده و در برخی برندها به ۱۰ میلیون تومان هم می رسد.

فرش ماشینی,افزایش قیمت فرش ماشینی

او می گوید:گرچه این فرش ها به علت استفاده از مواد نامرغوب مانند پلاستیک در بافت فرش، دارای کیفیتی پایین تر هستند، ولی بخش عمده ای از مردم به علت بالا بودن قیمت فرش های مرغوب، به سمت خرید این نوع از فرش ها می روند.

قیمت فرش ماشینی در یکسال گذشته دو برابر شد

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی شیراز در ادامه با بیان اینکه دولت باید تسهیلاتی برای تولیدکنندگان فرش ماشینی در نظر بگیرد و از آن سو، نظارت بر روند قیمت گذاری فرش را نیز افزایش دهد، می گوید:دولت باید در نظر داشته باشد که با این دو اقدام، از قدرت خرید شهروندان حمایت کرده است.

محمدهاشم حق نگهدار با بیان اینکه امروز به علت افزایش قیمت فرش ماشینی، برخی از خریداران ناچار به فروش طلاهای خود شده اند، می افزاید:متأسفانه در یکسال اخیر قیمت فرش ماشینی حدود ۱۰۰ درصد( دو برابر) افزایش یافته است و این مسئله قدرت خرید مردم را با مشکل مواجه کرده است.

حق نگهدار سپس با بیان اینکه معمولاً فروشگاه های بزرگ فرش، مردم را فریب می دهند ، خاطرنشان می کند:مردم باید در خریدهای خود، فریب تبلیغات این فروشگاه ها را نخورند و از خرید فرش های گران قیمت خودداری کنند؛ زیرا بسیاری از آنها جنس باکیفیت مرغوب نیست.

مردم فریب تبلیغات فروشگاه های فرش را نخورند

حق نگهدار در ادامه با اشاره به عوام فریبی برخی فروشندگان بزرگ فرش های ماشینی در تبلیغ فروش های ویژه و اقساطی در شیراز خاطرنشان می کند:هیچ کدام از ادعاهای این فروشندگان متخلف صحت ندارد و اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی ، بارها این واحدهای صنفی را توبیخ کرده است.

او با بیان اینکه این فروشگاه های بزرگ مرتکب گران فروشی و تقلب شده اند، عنوان می کند:به عنوان مثال ، برخی از این فروشگاه ها، برند فرش های مرغوب را بر فرش های متوسط چاپ می کنند و به عنوان فرش درجه یک به شهروندان می فروشند.

حق نگهدار با بیان اینکه مردم نباید فریب تبلیغات این فروشگاه ها را بخورند، می افزاید:اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی بارها از طریق خانه صمت، تعزیرات و اتاق اصناف، نامه کتبی مبنی بر برخورد جدی با این واحدها ابلاغ کرده است ، ولی متأسفانه نظارت و رسیدگی کافی به این تخلفات انجام نشده است.

لینک کوتاه
https://sapnaz.ir /?p=12211

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند